در استخدام مانند ازدواج سخت گیر باشید …

بعضی از مدیران، مسیر استخدام بسیار ساده ای را انتخاب می کنند و اصلا سختگیری هایی که باید را در مراحل اولیه استخدام انجام نمی دهند یا بهتر است بگویم متاسفانه علم استخدام کردن آن ها شدیدا ضعیف است!

چرا مدیران در استخدام ضعیف هستند ؟

دلایل متعددی وجود دارد که من به 3 مورد آن اشاره می کنم :
1.احساساتی بودن مدیر
2.مدیر نمی داند دقیقا چه کسی را می خواهد !
3.هیچوقت به استخدام به عنوان اصلی ترین کارشان نگاه نکردند !

در ابتدای مسیر باید نابغه ها و بهترین ها را انتخاب کنیم. این افراد ویژگی های مثبت زیادی دارند مانند : 
1.عدم نیاز به نظارت زیاد
2.انگیزه دادن به آن ها آسان است
3.پیشرفت سریع در کار
4.داشتن اهرم های زیاد
5.تعیین اهداف برای کسب و کار

شرکت های برتر، حتی وقتی نیاز به استخدام فرد جدید ندارند، باز هم به دنبال استخدام کردن هستند. یعنی در طول سال همیشه آگهی می دهند.

برای استخدام عالی باید نکاتی را رعایت کرد. نکات اولیه استخدام به شرح زیر است :
1.آیا واقعا به این استخدام نیاز است؟
2.آیا این استخدام باعث ارتقاء درون سازمانی می شود؟
3.میزان آشنایی ما با شخص و هدف کاری چقدر است ؟

متاسفانه در ایران مد شده است که موفقیت یک مدیر یا کسب و کار را با تعداد کارمندان آن کسب و کار می سنجند! یعنی اگر تعداد کارمندان بیشتر باشد، در دید عموم یعنی کار موفق تر است! ما همیشه اول نیاز را حس می کنیم و بعد برای استخدام کردن اقدام می کنیم.

مطالعه کنید  ساخت ایمیل در سریع ترین زمان

تعریف معیارهای استخدام

برای استخدام عالی داشتن، باید یکسری معیارهای قابل مشاهده و غیر قابل مشاهده را در نظر داشت :
1.تشریح کارمند ایده آل (مشورت با تیم، خلوت خود یا مشورت با مشاور)
2.خصوصیات اخلاقی
3.مهارت های لازم

سوال رایج : چگونه متن تبلیغاتی و استخدامی را تنظیم کنیم ؟

مشکل اکثر مدیران این است که متن تبلیغاتی و استخدامی مناسب را درست تنظیم نمی کنند. در ادامه، 4 قدم برای تنظیم متن استخدامی را برایتان آورده ام :

1.عنوان حرفه ای :
عنوانی که مد نظرتان است را در ابتدای متن استخدام یادداشت کنید. مثلا منشی باهوش برای کار در محیطی مناسب

2.مزایای محل کار شما:
بنویسید که محل کار شما چه خصوصیاتی دارد. مثلا برای کار در محیطی لوکس و آرام، دسترسی آسان، فقط خانم یا …

3.جذب کننده افراد برتر:
این قسمت از متن استخدامی را اغلب مدیران نمی نویسند و من در جلسات مشاوره ام وقتی سوال می پرسم می گویند : آقای بحرینی مگر مهم است ؟ در جواب می گویم، در حد انتخاب معیارهای همسر مهم است !!! مثلا بنویسیم : با اخلاق، زمان شناس، شیک پوش ، عاشق مطالعه و پیشرفت و …

4.گذاشتن پیش شرط :
قبل از اینکه رزومه را ارسال کند، یکسری پیش شرط قرار دهید. مثلا در ابتدا وبسایت یا کاتالوگ یا پیج اینستاگرام کسب و کار ما را ببینید، نکات مهم را یادداشت کنید و همراه با رزومه ارسال کنید.

الآن ما یک متن آگهی استخدام حرفه ای داریم . در قدم بعد، باید مراحل استخدام را باهم مرور کنیم.

5مرحله برای داشتن استخدام حرفه ای :

1.قبل از اینکه فرد در محل کار برای مصاحبه حاضر شود، اول رزومه را دریافت کنید و سپس یک تماس تلفنی داشته باشید. 2یا3 معیار تعریف کنیم که منشی از آن ها بپرسد. مانند : لحن صحبت، انگیزه، محل زندگی، قدرت بیان و …

مطالعه کنید  تست رایگان شخصیت شناسی MBTI

2.پس از تایید و گذر از مرحله 1، وارد مرحله 2 می شود . مرحله ی سوالات کتبی. در این مرحله یک فرم 3الی4 صفحه ای از سوالات شناختی، روانشناسی، تخصصی و کاری خود را بنویسید و به فرد دهید تا پاسخ دهد. پس از پاسخ دادن، ما چک کنیم و از فرد بخواهیم منتظر بماند تا نتیجه را اعلام کنیم.

3.اگر فرد مورد نظر شما تایید شد، نوبت به مرحله سوالات شفاهی می رسد. در این مرحله ما سوالات شفاهی را از قبل آماده می کنیم و از وی می پرسیم. مثلا : تعدادی از سوالات موجود در برگه کتبی به علاوه تعدادی سوالات دیگر. حتما در این مرحله به افراد مصاحبه شونده، نمراتی را در نظر بگیریدو معیارهایی را تعریف کنید و بگویید مثلا اگر فرد بالای 7 گرفت، وارد مرحله بعد شود

4.مرحله مصاحبه با برترین ها . در این مرحله شما با افرادی که برتر هستند و مثلا بالای 7 گرفتند، مصاحبه انجام می دهید. این مصاحبه در روز دوم یا سوم پس از مصاحبه اصلی انجام می شود.

5.پس از تایید، الان نوبت به تایید کارکنان قبلی می رسد. فرد جدید باید بین کارکنان قبلی شما گردش کند تا همه افراد بتوانند احساس خوب برقرار کنند. در غیر این صورت، تایید نکنید و عذر شخص را بخواهید مگر در شرایط خاص!

در مقالات بعدی، ادامه مراحل استخدام را توضیح خواهم داد.

[gap]

[title style=”bold” text=”مطالب زیر پیشنهاد می گردد” color=”rgb(0, 0, 0)” icon=”icon-gift”]

[blog_posts style=”normal” columns__sm=”1″ columns__md=”1″ depth=”1″ animate=”fadeInUp” ids=”10538,3324,8769,7019,3321,3314″ title_size=”large” show_date=”false” excerpt=”false” excerpt_length=”26″ image_height=”72%” image_radius=”4″ image_hover=”zoom” image_hover_alt=”zoom”]