۵میلیون تومان چه کارهایی می‌شود کرد؟ شاید بگویید که خیلی چیزها می‌شود خرید اما منظور ما خرج کردن پول نیست بلکه راه‌هایی است که از طریق آن بتوانیم پول‌مان را ۲برابر کنیم. شاید خنده‌‌تان بگیرد ولی با ۵ میلیون هم می‌شود کار و کاسبی خوبی راه انداخت و سود کرد. یک اقتصاددان می‌گفت مهم این نیست که چه میزان پولی برای سرمایه‌گذاری داری؛ مهم‌تر این است که ایده‌ای سودآور داشته باشی البته منظور این اقتصاددان این نیست که با ۵میلیون خود بروید و خط تولید آینه ۲۰۶ راه بیندازید یا به سراغ کاری بروید که ۱۰ میلیون تومان سرمایه اولیه لازم است چون در این صورت به نیمه کار نرسیده نه تنها سرمایه اولیه را از دست می‌دهید بلکه کلی هم زیر بار قرض می‌افتید. یادتان باشد قوانین ریاضی هیچ‌گاه تغییر نمی‌کنند اما بازده کاری شما می‌تواند فراتر از قوانین اولیه ریاضی عمل کند. مثلا می‌توانید با یک ایده اقتصادی مناسب ۵ میلیون خود را نه تنها ۲ برابر بلکه تا ۱۵ میلیون نیز افزایش دهید. با این‌که این پول خیلی کم است اما چون اکثر افراد این میزان سرمایه را در اختیار دارند، ما راه‌هایی برای کسب و کار و سودآوری پیشنهاد می‌دهیم. اگر سرمایه بیشتری دارید و سود بیشتری می‌خواهید منتظر شماره‌های بعدی باشید.


فرصت‌های محل زندگی‌تان را بشناسید

کمی وقت بگذارید و فرصت‌های شغلی منطقه زندگی خود را بشناسید. به‌دنبال نیازهای منطقه بگردید. برای این کار باید مدتی در محل زندگی‌تان بچرخید و درددل‌های کسبه و مشتریان را بشنوید. مطمئن باشید این روزها همه به‌دنبال یک گوش شنوا می‌گردند، ایده‌های شما از همین دردل‌ها بیرون می‌آید. برای‌‌تان مثالی را می‌آوریم؛ در یکی از شهرک‌های غرب تهران پسرجوانی دست به ابتکار جالبی زده بود. در این شهرک تنها ۲نانوایی وجود داشت و برای بعضی‌ از اهالی مسیر رفت و برگشت طولانی آن، عذاب‌آور بود. این جوان خلاق کار خود را با یک موتور و سرویس گرفتن از این اهالی شروع کرد. او با نانوایی‌ها صحبت کرده بود و به‌عنوان پیک این نانوایی‌ها مشغول به کار شده بود. به این طریق که شماره خود را در بین منازل پخش کرده بود و روی آن نوشته بود با یک تماس نان تازه در منزل‌تان است؛ کدام‌یک از شما حاضر نیست برای خوردن نان تازه، آن هم اول صبح، بدون این‌که ساعت‌ها در صف بایستید، تا مبلغ ۵۰۰ تومان بدهد؟ این جوان حالا خودش یک مغازه دارد که نان بسته‌بندی شده را هر روز به در‌ منازل منطقه می‌فرستد. شما هم از همین مثال کوچک تجربه بگیرید و نیازهای منطقه خود را بشناسید. اینجا همه از ایده‌های نو استقبال می‌کنند.

مطالعه کنید  آموزش بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا (تکنیک ها و روشها)

در کار دیگران شریک شوید

ممکن است فردی آشپز خوبی باشد و برای شروع کار ۵ میلیون تومان کم داشته باشد یا یک تخصصی دارد و برای آموزش آن به دیگران نیاز به یک کلاس دارد. شما می‌توانید با ۵ میلیون خود یک کلاس در ساعات خاصی، از یک آموزشگاه اجاره کنید. بانک‌ها نیز گزینه خوبی هستند که با افتتاح حساب سرمایه گذاری سودی را از بانک دریافت کنید، اوراق مشارکت هم بد نیستند. اگر ایده‌ای اقتصادی دارید و این پول برای اجرای آن کم است، بهتر است در یک بانک حساب قرض الحسنه باز کنید و یک سال بعد و گاهی حتی ۴۸ ساعت بعد ۰۱ میلیون وام بگیرید.


سری به بورس بزنید

بورس تنها جایی است که یک سرمایه‌گذار با ۵ میلیون تومان می‌تواند تراکتور تولید کند البته با مشارکت با کلی سهامدار دیگر. البته اگر با اصول بورس آشنایی ندارید و از اوضاع بورس ایران مطلع نیستید ریسک نکنید و این گزینه را برای کاربلدها بگذارید اما اگر به اندازه کافی وقت دارید می‌توانید با ۱۰۰ هزار تومان در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید که نحوه سرمایه‌گذاری و سودآوری در بورس را آموزش می‌دهند البته باید به اندازه کافی ریسک‌پذیر هم باشید چون ممکن است با توجه به وضعیت بازار و نرخ تورم بازده سود شما منفی هم بشود اما اگر بدانید در کدام صنعت سرمایه‌گذاری کنید این خطر می‌تواند به صفر برسد. به‌طور مثال صنعت فلزات در ایران همیشه با رشد روبه‌رو بوده و سود بسیاری را برای سرمایه‌داران خود آورده است. از اواخرسال ۸۴ تا ۸۷ شاخص فلزات اساسی و کانی‌های فلزی در بورس اوراق بهادار ایران حرکت افزایشی نیرومندی داشتند که در این میان اغلب سهام شرکت‌های معدنی، استخراج سنگ آهن و فولاد با رشد قیمت بالایی روبه‌رو بوده است.

مطالعه کنید  افزایش درآمد به شیوه پزشکان

طلا یا حساب طلا

برای سرمایه‌گذاری در طلا باید یک نکته را حتما مدنظر داشته باشید. سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در طلا ریسک بالایی دارد بنابراین اگر بنابه شرایط امروز بازار طلا که قیمت آن هر روز بالاتر می‌رود، می‌خواهید ۵‌میلیون خود را سکه یا طلا بخرید، باید بگوییم که ریسک بالایی می‌کنید. این نوع سرمایه‌گذاری باید حداقل برای یک برنامه‌ریزی ۲ ساله باشد تا سود خوبی نصیب‌تان شود اما اگر می‌خواهید تا ۶ ماه آینده از پول‌تان استفاده کنید این فکر را از سرتان بیرون بیاورید. سکه پیشنهاد بهتری نسبت به زیورآلات است. اجرتی که روی طلای کار شده کشیده می‌شود هنگام فروش کسر می‌شود و این باعث می‌شود تا شما سود کمتری کنید. طلای خام یا شمش نیز گزینه مناسبی است و چون کارمزد ندارد سود شما را به میزان قابل توجهی بالا می‌برد و اما سپرده طلا که به تازگی افتتاح شده، از خرید طلای کار شده سودآور‌تر است اما به‌دلیل این‌که مالیات از آن کسر می‌شود بهتر است همان طلای خام یا سکه را تهیه کنید.


بازار صنایع‌دستی داغ است

این روزها در منزل همه ایرانی‌ها یک جنس عتیقه یا صنایع‌دستی پیدا می‌شود. بازار این قبیل اجناس حسابی داغ داغ است. نیازی هم به مغازه داشتن نیست، می‌توانید در دایره دوستان، همکارها و اقوام خود کار کنید البته سرمایه‌گذاری در عتیقه نیاز به تخصص و تجربه دارد اما در زمینه کالاهای توریستی خوب می‌توانید کار کنید و سود خوبی هم دارد. اگر در شهرهای تاریخی زندگی می‌کنید، موقعیت خیلی خوبی را از دست می‌دهید اگر به بازار توریستی این شهرها توجه نکنید. اگر هم که ساکن تهران هستید باید در سفرهای خود ذهن اقتصادی‌تان را فعال کنید. به‌دنبال اجناسی بگردید که نمایانگر فرهنگ ایرانی باشد، این اجناس که اکثرا قیمت زیاد بالایی ندارند، هم سود خوبی برای شما دارند و هم فروشی راحت. فقط کافی‌است کمی سلیقه به خرج بدهید. با پیدا کردن مشتری برای خود حتی می‌توانید قبل از رفتن به سفر سفارش‌های خوبی بگیرید. در همین جا باید لباس‌های محلی را هم اضافه کنیم. لباس اقوام ایرانی به‌خصوص از نوع دخترانه‌اش بازار فروش خوبی دارد. گوشواره، دستبند، کیف و روسری که برچسب صنایع‌دستی داشته باشد سود بالایی به همراه دارد.

مطالعه کنید  تندخوانی

فرش ابریشم بخرید

این مثال را همه ما زیاد شنیده‌ایم؛ مثل قالی کرمان می‌ماند. قالی دستباف به‌خصوص اگر ابریشم و از جنس درجه یک باشد، هرچه قدر که پا بخورد ارزشش بالاتر می‌رود البته منظور از پاخوردن این است که کرک روی آن به مرور زمان می‌رود و شفاف‌تر می‌شود. منظور این مثال را وقتی می‌فهمید که سری به بازار فرش تهران بزنید و قیمتی از فرش‌های نو و دست‌دوم بگیرید. اگر سری به این بازار نزده‌اید، پیشنهاد ما این است که حتما به آنجا بروید. تنوع فرش‌ها و زیبایی آن‌ها شما را مسحور خودش می‌کند. در همین گشت و‌گذار بود که آقای پروینی یکی از مغازه‌داران سرای آزاد از فرش به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری سودآور یاد کرد. به پیشنهاد این فروشنده‌ که سال‌هاست در این حوزه فعالیت می‌کند فرش ایرانی‌ هیچ‌گاه از ارزش نمی‌افتد. شما می‌توانید با ۵ میلیون تومان خود یک فرش دستباف ابریشم تبریز، کاشان یا قم بخرید(البته فرش ابریشم قم شهرت بیشتری دارد و حرف اول را می‌زند و چون تمام ابریشم است شاید با ۵میلیون به سختی بتوانید ۶متری‌اش را پیدا کنید)، با این خرید هم شما از فرش و زیبایی‌اش استفاده می‌کنید و هم بعد از چند سال اگر تصمیم به فروشش گرفتید نه تنها ضرر نکرده‌اید بلکه با قیمتی بالاتر از خرید می‌توانید آن را بفروشید. با توجه به این‌که قیمت فرش دستباف ایرانی سال به سال بالا می‌رود، اگر شما فرشی را امروز با قیمت ۵ میلیون بخرید و استفاده هم بکنید، البته نه این‌که مدام زیر پا باشد و کفش بخورد، چند سال بعد با توجه به تورم و افزایش قیمت، می‌توانید با قیمتی حدود ۸ میلیون تومان آن را بفروشید. سرمایه‌گذاری خوبی است، نه؟